jednotlivá představení a performance

Nela H. Kornetová & T.I.T.S.: BADMAN 
čtvrtek 19:00 / Moving Station – velký sál / ’65
performance
Badman je audiovizuální fyzická performance o toxické mužnosti a síle, zrecyklované a přetvořené jedinou ženskou performerkou.
Přijďte zažít kouzlo oslavy pokřiveného mužství, společně prolomit ten šarm a snít o jiných vizích.

T.I.T.S. je nezávislá mezinárodní proměnlivá skupina, která se začala formovat během studia na Norské divadelní akademii ve Fredrikstadu. T.I.T.S. často pracují v nehierarchických konstelacích s myšlenkami vyvíjenými kolektivně. Zkoumají možnosti hybridních divadelních forem mezi hrou a choreografií, zvukem, obrazem a tělem. Nela H.Kornetová jako umělecká šéfka iniciuje všechny audiovizuální projekty zaměřené na témata, k nimž se publikum může vztahovat instinktivně.

Andrea Tušimová: 60 SEKUNDOVÉ SETKÁNÍ
pátek 16:00 – 19:00 / nádraží Plzeň–Jižní Předměstí / 60’
performance
  / přijďte kdykoliv v uvedeném čase

Čas je dnes zvláštní komoditou, kterou v hektickém světě plném barevných impulzů věnujeme často jen těm nejbližším. Jaké to je na minutu se zastavit a sdílet společný čas? Bude nám vůbec 60 sekund stačit? Možná se z nás stanou nejlepší přátelé a možná nezažijeme vůbec nic.

Jako kdysi říkal milovaný Sartre, “There may be more beautiful times, but this one is ours.”

Heidi Hornáčková a Adam Parks: MÍSTA, KDE SE NEZDRŽÍME
16:30 / nádraží Plzeň–Jižní Předměstí/ 60’
performance
Jsou zvuky, které zůstávají dlouho v naší paměti, aniž bychom věděli, že jsme je kdy slyšeli. Zaznamenáváme je nevědomě a jejich ozvěny rezonují v našem těle. Jak znějí místa, kterými každý den procházíme a jaké vztahy jsme s nimi navázali? Citlivě naslouchejme příběhům vepsaným do akustiky nádraží na Jižním Předměstí v rámci hudebního site-specific experimentu.

Heidi Hornáčková a Adam Parks
je česko-americké duo, které společně tvoří zejména site-specific experimentální projekty propojující zvuk, čas, komunitu a místo. Heidi Hornáčková se dlouhodobě věnuje performativním akcím ve veřejném prostoru a kurátorství performance artu. Adam Parks je aktivním hudebním skladatelem, jehož široká zvuková paleta se pohybuje od psyche pastoral dronu, přes field recordings až k noisu a jeho alba vyšla například na labelech Zen Hex, Bluesanct, nebo českých Lokal Rekorc a Stoned to Death. Oba společně hrají v akustické inkarnaci kapely Timber Rattle.

ka3ka3: Třetí z RESONARE series
sobota 17:30 / nádraží Plzeň–Jižní Předměstí / 60’
performance
Přijď si zahrát hru s (ne)známou osobou. Hoď kostkou…Hra se dotýká mezilidských vztahů a je založena na dialogu, který může participující navázat nejen s druhým, ale i sám/sama se sebou. Třetí ze Resonare Series je pokračováním happeningu, který byl vytvořen pro přehlídku Pokoje 2018 na téma ozvěna. Ale už rozehrál svými pokračováními i veřejný prostor v rámci festivalu Zažít město jinak – Výstup na Andělu, v Praze 2021.

Poprvé rozehraje i centrum dění v Plzni v rámci festivalu Nastevřeno. A ukáže, zda se někdo vůbec zastavit v každodenním ruchu a zkusit si, co není jasné, na první pohled?

Divadlo Feste: HODINA ŽENY
pátek 17:30 / Moving Station – velký sál
divadlo
Nedostatek žen v politice není výsadou jen České republiky. I přesto, že evidujeme nárůst evropských premiérek (Finsko, Estonsko, Velká Británie), je podíl žen v evropském parlamentu pouhých 33%. Inscenace vznikla jako glosa českého předsednictví v Evropské unii v roce 2022 právě z pohledu ženské účasti ve vrcholné politice. Autorka textu, politoložka Vídeńské univerzity Anna Durnová, představuje dystopický obraz budoucnosti z prostředí vrcholné politiky, v němž již ženy dominují. Jaká témata si do politiky nesou? V čem se ženská politika podobá mužské? A chovají se ženy v politice jako ženy?

Divadlo Feste je nezávislé profesionální divadlo působící v Brně. Zaměřují se na tabuizovaná, sociální a politická témata, často pracují s historickými momenty a postavami. Propojují svět umění se světem humanitních věd – pracují s výzkumy daných témat. Usilují o rozvoj otevřené občanské společnosti. Působí v Industře v Brně v areálu Nové Zbrojovky.

Divadlo na cucky: ÚVOD DO SOUČASNÉ TRAPNOSTI
pátek 19:00 / Moving Station – velký sál 
divadlo

Instruktáž k radostnému přežívání na trhu práce.

Praktický průvodce srandou, kterou zažije člověk v pozdním kapitalismu od kolébky do hrobu. Takovej jakože …sociologickej makropohled ¯\_(ツ)_/¯  nebo něco jako… divadelní adaptace stejnojmenné knihy Jakuba Ryšky a Pavla Šplíchala, která vznikla na základě oceňovaného blogu Prigl.cz?
Prostě – skutečné krásy je ve světě třísměnných provozů pramálo, a tak nám ji musí někdo vyrobit!

LITERÁRNÍ OPEN MIC
pátek 20:30 / Moving Station – peron 

Autorské čtení mladých básníků a básnířek doplněné o možnost přednesu autorské poezie někoho z publika. Seberte kuráž a přijďte! 

 

Ateliér performance VUT v Brně: CHCI TI NĚCO ŘÍCT
sobota 14:15 / Moving Station – peron / 45’
divadlo
Chci ti něco říct je autorské představení studentů Ateliéru performance Fakulty výtvarných umění VUT v Brně, které tematizuje panenství jako tělesný a sociální konstrukt – něco, co nevlastníme, a i tak ztrácíme. Performance zkoumá různé perspektivy intimity spojené s čistotou těla a mysli. Chci ti něco říct je civilní vyprávění o dospívání. Existuje něco jako temporální tělesný prožitek?

Foto: Zdislava Dolečková, projekt Youngsters, co.labs

Lenka Švolíková: TUMBLEWEEDS
sobota 15:15 / perón 
performativní procházka na hraně hry

Tumbleweed je nadzemní struktura několika druhů rostlin různého původu a řazení. Je to diaspora, která jakmile dozraje a uschne, oddělí se od kořene nebo stonku a převaluje se vlivem síly větru, aby našla svůj domov na novém a neznámem místě. Existují mezi námi lidé, kteří žijí svůj život jako Tumbleweeds… řadu z nich najdete v divadle.

Přijďte zažít perón Moving Station a jeho okolí, jak ho ještě neznáte. Performativní procházka ve veřejném prostoru nádraží Plzeň-Jižní Předměstí uvede diváky do role aktivních pozorovatelů cirkusového biotopu. V zákoutích betonových struktur se dočasně zabydlí a rozkvetou Tumbleweeds, které můžete znát jako Stepní běžce. Vaším úkolem bude všechny najít a vypozorovat jejich specifické strategie osidlování prostorů, které si nezřídka vyžadují artistní a akrobatické výkony.

Vhodné i pro děti, ve věku 6-11 let jen v doprovodu dospělého.
Performeři: Lenka Švolíková, Mattia Comisso, Gloria Montiel García, Martina Vaněčková, Lucie Bartošová, Roman Džačár

K. Vosecká & M. Malinová: HOLKY, MŮŽU POPROSIT?
sobota 16:30 / Moving Station – kavárna / ’60
divadlo

Dokumentární inscenace odkrývající téma samoživitelství z perspektivy dívek, žen, dcer a matek.
Kavárna jako místo prvního rande, místo schůzky s rozvodovým právníkem, místo rozchodu, místo, kde děti pijí limonádu a dospělí flat white, místo setkání přátel i neznámých. Místo, kde se lidé potřebují svěřit. Příběhy od vedlejšího stolu. Za barem stojí idol, kterého si někdo v pubertě vysnil, kterému věřil, a který je opustil. Podává se ochutnávka rozpadu perfektní rodiny.

Představení je podpořeno Novou sítí z.s. v rámci programu Nová krev na scéně.

Centrum experimentálního divadla v Brně: NESU
sobota 16:00 a 19:00/ Moving Station – okolí / 15’-30’
performance

Ikea taška. Na všechno a všude. Bude tu s námi dlouhá léta, pořád stejně nepřehlédnutelně modrožlutá, změníme se ale my? Co si v životě nosíme a vláčíme s sebou, za sebou…Jak je to těžké? Co z toho skutečně potřebujeme a v čem jsme spokojeni. Lidé chodí. Je to zbytečné?

Petr Vydarený & Johan: KYTICE VOL.2
sobota 18:30 / peron – tunel / 60’
divadlo

Hororové balady na motivy Karla Jaromíra Erbena. Kdo vlastně trpí, když všichni umřou? Kdo vypráví příběhy, co po nás zůstanou? Kdo nám přinese kytici na hrob, když husar, vůz a kohout leží v koutě? Aneb tragédie pozůstalých.
Příběhy plné protikladů tradičních balad a současného jazyka se mísí s reálnými zkušenostmi herců. Ti v přímém přenosu sdílejí svůj pohled na to, jak se Kytice promítá do současného života.
Několik balad zpracovaných ve zkratkovité podobě a hravou formou převedených na jeviště tak, aby zaujaly teenagery a zároveň je dovedly k nadčasovosti Erbenova díla. Inscenace využívá současný jazyk, dotýká se současných problémů a pokouší se vyslovit k aktuálním tématům.

Friends of Sleep: SOUSEDSKÁ VEČEŘE
19:45 / Moving Station – Most Ivana Magora Jirouse
komunitní večeře

Přijďte oslavit sdílený prostor a jak jinak, než hodováním! Skrze společné stolování a jeho hravý potenciál prozkoumávají performeři i diváci možnosti sdílení místa a živost přítomného okamžiku. Nechte se povzbudit k netradičním způsobům mezilidského propojení a přijďte si s námi užít květnový svátek sousedství dobrým jídlem a soubytím!

Friends of Sleep je malá a neustále se měnící skupina umělců, výtvarníků, hudebníků a performerů, jejichž multidisciplinární projekty zkoumají taková témata jako je čas, místo, jazyk, rituál, sen, barva, jídlo, hudba a lidská zkušenost v přírodním a sociálním světě.

FysioART: NINA PLETE SLONA
neděle 15:00 / Moving Station – velký sál 
divadlo pro děti

Co přání, to klubko vlny a s každým klubíčkem hra na zázraky. Jen nepřetrhnout nit!
Holčička jménem Nina si moc přeje pleteného slona a je pro každé dobrodružství. Neváhá proto hledat, až najde tajuplné místo s hromadou klubíček! A co teprve, když se zjistí, že nejde o ledajaká klubka vlny, ale o trochu kouzelná a legrační. Představení pro děti, ve kterém se všechno hýbe, sem tam se žongluje a také tancuje a zpívá, si užívá pohádkové pletení. Pětici performerů živě doplňuje hudebník s autorskou hudbou.

Vznik inscenace inspirovala zaniklá textilní továrna Pleta. A opravdu tam jedna malá holčička jménem Nina kdysi chodila za babičkou pletařkou. Vysnila si, že až jednou bude velká, uplete modrého slona. Neváhá se proto vracet na známá, již opuštěná místa, kde si představuje, jak by taková továrna pletla, kdyby byla v pohádce a kdyby každý dospělý dělal to, co si přál v dětství.