FESTIVALOVÁ VIDEOTÉKA

Po celou dobu festivalu je možné sledovat záznamy představení, které jsou k zakoupení v síti GoOut .

Moving Station a Zuzana Burianová: A kde ty bydlíš? / online záznam představení /75´

Touha po totální nezávislosti, boj o přežití v extrémních podmínkách, Marie Kondo, výtvarné potřeby. Vyber si: V paneláku s kamarádkou, co chce otěhotnět, ve sklepním bytě u vlakového nádraží, s uřvanými sousedkami, nebo na návštěvě u rodičů na dobu neurčitou? A co dělá na dvoře ta skříň?

Počet obyvatel naší planety roste. Existují plány a koncepty bydlení budoucnosti, kdy lidé ve městech budou moci efektivně sdílet své domovy. Zároveň roste trend cílené izolace od ostatních, stěhování na venkov, meditace v lese a pečlivé ochrany osobního prostoru. A pak jsou ti, co si nemohou vybírat, nedosáhnou na hypoteční úvěr, nemají to štěstí funkčního rodinného zázemí, úspěšného dostudování, nebo zdařilého startu kariéry. Na pozadí příběhu tří postav se otevírá otázka: jak si chránit svoji nezávislost na minimálním prostoru.

Režie: Zuzana Burianová
Koncept projektu: Zuzana Burianová, Roman Černík, Matěj Samec a kolektiv
Dramaturgická spolupráce: Matěj Samec, Roman Černík
Výtvarná spolupráce: Bio Masha
Koncept světla: Jonáš Špaček
Koncept zvuku: kolektiv
Produkce: Roman Černík a JOHAN z.ú.   
Produkční spolupráce: Petra Štěpánová
Technická spolupráce: Petr Beránek

Jiří Honzírek a kol. a Moving Station: Internet věcí / online záznam představení / 70´

Původní autorská inscenace nabízí vhled do sociálních souvislostí, které jsou spojeny s rozvojem současného fenoménu Smart City. Optikou tématu levné práce zahraničních dělníků popisuje rozevírání sociálních nůžek v naší zemi. 

Popelnice, která dá vědět, když potřebuje vyprázdnit. Trouba, která dopeče jídlo přesně v čase vašeho příchodu domů. Vana, která se napustí do teploty, jíž máte rádi. Rádio, které pochopí vaši náladu a pustí vhodnou uspávací hudbu. Žárovka, která si zvolí takovou intenzitu svícení, aby nepřekážela jasu obrazovky. Proč ne? Máme rádi své uživatelské zážitky. Kdo ale určuje, které ze zážitků jsou ty opravdu potřebné? My? Je naše občanská společnost natolik odpovědná a rozvinutá? Podílíme se na internetu věcí? Nebo necháváme rozhodovat firmy a politiky? Necháváme je rozhodovat, které věci napojí na internet? Napojí budoucí Babišův ministr vnitra na internet pouliční lampy, aby nám hlásily, že kolem nich prošel cizinec? Napojí chodníky, aby pípaly, až po nich půjde muslim? Napojí slunce, aby svítilo jen na našince? Česko má již nyní v přepočtu na počet obyvatel nejvíce policistů v Evropě a akreditovaný bakalářský obor Pilot dronu. Tohle je vážná zkouška občanské dospělosti, trenažér schopnosti být svobodní.

koncept / scénář / režie: Jiří Honzírek
draturgická spolupráce: Roman Černík, ředitel centra Johan
hrají: Taťána Janevová, Markéta Hausnerová, Daniel Možnar a další
hudba: Eva Rohleder
technická spolupráce: Jonáš Špaček
odborná tématická konzultace:  Hannah Schling
produkce: Johan – centrum pro kulturní a sociální projekty

Debora Štysová, Tinka Avramova a Moving Station: 30 DNÍ / online záznam představení

Papír jako symbol byrokracie, prodloužené ruky státu, která ztratila cit v prstech. Pohybujeme se na hranici reálného a smyšleného absurdna. Zážitková hra, při které je divákovi stylizovaně simulován proces žádání o vízum.  

Koncept a scénografie: Debora Štysová
Režie: Tinka Avramova
Performeři: Meghana Telang, Sai Psyn, Yu En-Ping, Marie Anna Krušinová, Klára Lidinská, Magdalena Malinová
Light design: Jiří Šmirk
Produkce: Kristýna Kočová, Anna Němcová

Divadlo Feste: Národní třída / online záznam představení

Premiéra inscenace Národní třída spisovatele a dramatika Jaroslava Rudiše zakončuje trio projektů, v nichž se Divadlo Feste zabývalo ultrapravicovým extremismem, xenofobií a šovinismem. Mimořádné události britského dramatika Martina Crimpa zachycují několik prostředí, z nichž mohou v Evropě vyrůst masoví vrazi typu Anderse Breivika. Pohřbívání enfant terrible české dramatiky Romana Sikory bilancuje škody, které po sobě v ČR zanechává politické působení Václava Klause. Národní třída ukazuje svůdnost homofobního koktejlu polopravd. Populismus, tendence k rychlému a jednoduchému řešení životních otázek a krize české morálky, jejíž apatie dodává takovým trendům na síle, jsou jádrem nové inscenace. Jinými slovy, Národní třída předkládá obraz úplně obyčejného člověka, pro něhož je mír pouhá přestávka mezi válkami. Mezi válkami, které jediné dokážou efektivně řešit naše každodenní trápení. Mezi válkami, které začínají dělením lidstva na ty „dobré“ a ty „špatné“.
 Divadlo Feste tímto cyklem vyjadřuje naléhavou obavu z dopadů zhrubnutí, zglachšaltování a lhostejnosti k životu společenství v České republice. Divadelními prostředky tak při vědomí plné odpovědnosti vyjadřuje konkrétní politický postoj.

Hrají: Petr Bláha, Tomáš Sýkora, Magdalena Tkačíková
Režie: Jiří Honzírek
Dramaturgie: Katarína K. Koišová
Výprava: Radomír Otýpka
Hudba: Jiří Starý
Produkce: Kateřina Eichlerová
PR: Šárka Syslová
Světlo, zvuk: Václav Kuropata, Lukáš Krejčí

Divadlo na cucky: Psi malých ras / online představení

Někde tady musí být dírka, kterou se na palubu dostane voda a tu naši anti-archu zaplaví.
 Vzkaz v lahvi ze zvláštního korábu izolace, který právě naloďuje ke společné odyssei.
 Mozaika těl, prostorů a časů.
 Pohled z prázdnin pro smutný děti.

První české uvedení polské novely Olgy Hund v livestream žánru.

Hrají: Anna Čonková, Milada Vyhnálková, Pavla Dostálová
Výprava: Anna Chrtková
Režie: Barbora Chovancová
Text: Olga Hund
Překlad: Barbora Chovancová
Zvláštní poděkování: Daniel Šimek, Kamila Valůšková, Simona Peková
Kamera: David Bartoš, Robin Michenka
Technický tým: Jaromír Pražák, Josef Malík, Ondřej Zunt, Zdeněk Vévoda, Zdeněk Zapata
Koordinátorka projektu: Silvia Vollmann
Grip: Vojtěch Kapounek, Zdeněk Vychodil
Produkce: Petra Pánková

Divadlo Continuo: Poledne / online záznam představení

Divadelní inscenace v sobě spojuje dokumentární divadlo vyprávějící o událostech, které následovali po demonstraci 25. srpna 1968 a výtvarné divadlo neodbytných obrazů, inspirovaných poezií Natalie Gorbaňevské, Vadima Deloneho a dalších básníků sovětského disentu 60. a 70. let.

Inscenace vychází ze stejnojmenné knihy Natalie Gorbaněvské, jež byla společně s lingvistou Konstantinem Babickim, básníkem Vadimem Delonem, dělníkem Vladimirem Dremljugou, anglistou Viktorem Fajnbergem, fyzikem Pavlem Litvinovem, lingvistkou Larisou Bogorazovou a studentkou Taťjanou Bajevovou jednou z „osmi statečných“, kteří 25. srpna 1968 zorganizovali pokojnou demonstraci na Rudém náměstí proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Demonstrace byla během několika minut rozehnána tajnými agenty KGB a její účastníci pozatýkáni. Následovaly výslechy, soudy, vězení, vyhnanství, pracovní tábory a nucené umístění v psychiatrických léčebnách.

Námět a koncepce  – Divadlo Continuo
Dramaturgie – Divadlo Continuo, Marek Turošík
Scénografie – Pavel Štourač, Helena Štouračová
hudba  – Elia Moretti & kol
Light design – Jan Hugo Hejzlar
Technická spolupráce – Martin Hamouz

Výtvarná koncepce je dílem Pavla a Heleny Štouračových, živý hudební doprovod inscenace pak obstarává smyčcové kvarteto v působivých kompozicích Elii Morettiho.

FysioART: Půlnoc v pohraničí / online záznam představení

Kdy jsme si rovni? A kdy jsme rovní? Nerovnost 50. let. Dramatická noc z 3. na 4. 5. roku 1950 v kostele sv. Vavřince. Zbývá jen pár hodin před plánovaným vyklizením kláštera v česko-německém pohraničí. Prolnutí epoch a národů, zpytování morálky. Hra o strachu, bezmoci a naději, která tady umírá.  

„Ve své podstatě svým zpracováním unikátní projekt, který připomíná stigma 50. let 20. století – vyklizení klášterů a nebojí se česko-německé otázky. Proč se lidé mstí lidem? Proč člověk proti člověku? Kde je lidskost?“ napsala po premiéře divačka, která projekt sledovala od prvního veřejného uvedení. 

71 let od likvidace klášterů, církevního majetku a perzekuce duchovních – nesmíme zapomenout.

Autorka a režisérka: Hana Strejčková
Hudba a zvuk: Michal Müller
Vystupující: Jiří Lössl, Jean-Marie Amez-Droz, Matěj Pour, Filip Novák, Petr Horák, Barbora Ješutová
Make-up: Zuzana Horčičková Maibaumová